Академик Катица Ќулафкова го анализира зборот велик кој за арно или лошо се употребува со векови во македонскиот јазик и историја.

Од великодушни луѓе и великани, преку Великден и Велипеток, сè до велепредавници и велепредавство, нема што нема во македонскиот јазик и историја, пишува академикот како коментар на погубните политики и чекори на власта во поглед на урнисувањето на националните интереси на Македонија.

Ќулафкова е една од ретките членови на МАНУ која го крева гласот против промена на името, историјата и националниот идентитет!

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.