Изградбата на спомен-кулата во Слупчане е спроведена согласно законските одредби, рече денеска лидерот на ДУИ Али Ахмети. Тој ги повика надлежните органи да ја проверат законитоста на споменикот.

Претседателот Стево Пендаровски синоќа во „Само интервју“ на Канал 5 рече дека споменикот посветен на ОНА во Слупчане е дивоградба, но и дека  над 90 отсто од спомениците и сето она што е изградено како дел од проектот „Скопје 2014“, исто така се дивоградби.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.