Лидерот на ДУИ и долгогодишен партнер во владата на Никола Груевски, Али Ахмети, не очекувал дека Груевски ќе избега, вели тој во интервју за „Радио слободна Европа“.

Сега, јас не сакам да шпекулирам, но не сум мислел дека тој ќе се оддалечи од државата, но тој би требало да ги знае појаките причини зошто се оддалечил, вели Ахмети.

За да се донесе една таква одлука, не е лесно и секако, одговара Ахмети додавајќи дека тој очекувам Груевски да даде повеќе објаснувања за јавноста.

Целото интервју читајте го на „Радио слободна Европа“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.