Три години по потпишувањето на Договорот од Преспа, сè повеќе ги гледаме придобивките од решавањето на тридеценискиот спор со Грција – е заклучокот од средбата меѓу лидерот на ДУИ, Али Ахмети и поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас на маргините на Преспа Форумот за дијалог што се одржува во Охрид.

На состанокот, Ахмети и Ципрас истакнале дека Форумот за дијалог во Преспа пренесува многу важни пораки на глобално ниво и тоа може да се констатира со присуство на високи светски претставници.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.