Новинарката Јорданка Ивановска-Јоци по повод поставувањето на таблите на споемениците во центарот на Скопје и отстранувањето на сонцето од Кутлеш ги потсети СДСМ дека токму тие ја почнале антиквизацијата за која сега самите ја бришат.
Тоа сонцето од Кутлеш уште Пенов го редеше низ Скопје.
Кога беше со ВМРО, во прв мандат.
На Кеј, меѓу коцките, кога реконструираше.
Пошо тогаш беше поголем вмровец и од вмровците.

Да не биде заборавил.
А, да, и Програма на Совет на Скопје, изгласа за споменик на Александар Македонски низ Центар заедно со СДСМ во 2005 година, кога беа мнозинство.
Ах, бе, сдсмовчиња.

Све ви памтам.
И сега бришете се` сами што сте гласале.
Еве, ја како времеплов, го потсетувам народов дека од вас почна антиквизацијата.

Тоа сонцето од Кутлеш уште Пенов го редеше низ Скопје. Кога беше со ВМРО, во прв мандат.На Кеј, меѓу коцките, кога…

Gepostet von Jordanka Ivanovska-Joci am Freitag, 16. August 2019

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.