Адвокатот на Спиро Ристовски Гоце Ристовски во завршните зборови за настаните од 27 април истакна дека очекувал Oбвинителство да го повлече обвинението, а не да го менува. Ристовски вели дека се работи за суштински измени и оти сега им се става на товар и дека се организатори на протестите.

Што е тоа што било започнато на 27.4, пред и потоа. Немаше ништо загрозено,ниту пак било планирано да се прогласи вонредна состоја што потврди и поранешниот претседател Иванов. На Ристовски и на Јанакиески им се става на терет дека ги организирале протестите со цел да се спречи изборот на претседател на Собранието и давсле насоки во кој град да има протести – објасни Ристовски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.