Денеска пред канцеларијата на Народниот правобранител Алијанса за Албанците ја изразија, како што велат, нивната некомпатибилност и револт во врска со изборот на Насер Зибери за Народен правобранител.

За жал, пред неколку дена, на многу лукав начин во Собранието, со само 61 глас „за“ и без согласност на опозицијата, Насер Зибери беше избран за Народен Правобранител.

Ве потсетуваме дека Насер Зибери, покрај тоа што беше политички активист и партиски функционер, на последните парламентарни избори беше кандидат за премиер од ДУИ, од партијата што е денес во влада, против која Насери Зибери ќе мора да ги заштити правата на граѓаните.

Ова е спротивно Законот за Народен Правобранител, кој во член 3 вели: „Народниот Правобранител е независен и самостоен во извршување на својата функција.“ Додека во членот 2 се вели дека Народниот Правобранител е тело кое ги штити уставните и законските права на граѓаните и сите други лица, кога тие се повредени од органите на државната управа и од другите тела и организации кои имаат јавни овластувања.

Факт е дека Насер Зибери не е независен и самостоен, затоа нема да може да ги брани правата на граѓаните против владата, што значи дека тој не е и не може да биде Народен Правобранител.

Денес, на денот на неговата инаугурација, одлучивме симболично да ја преименуваме канцеларијата на Народниот правобранител, како што и навистина заслужува и ќе биде канцеларија на Правобранител на Владата / ДУИ, порачаа од Алијанса за Албанците.

Од АА ги повикаа сите институции на Европската Унија и амбасадите на пријателските земји, јавно да го осудат овој чин на, како што велат, заплена на државните институции, што не само што е во спротивност со Законот за народен правобранител, туку и со принципите на Венеција за Народен Правобранител.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.