Алијансата за Албанците денеска потсети на минатато на првиот вицепремиер Артан Груби.Тогаш тој ги предводеше протестите на Кале.Груби не сакаше да се гради црква-музеј која и никогаш не се изгради.

Алијанса вели дека Груби во 2011 требало да предизвика етнички тензии.

 По случајот во Кале Скопје, тој изјави дека СДСМ му понудил да создаде етнички проблеми, но тој одбил.  СДСМ категорично ја демантираше оваа изјава.  До денес не е познато кој изневерил, Артан или СДСМ-велат од Алијанса за Албанците.

Погледнете што се случуваше пред девет години,

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.