Зоран Заев повика на заедничко честување на Денот на независноста, но не кажа на која држава, на кое место и кој град.

На „Твитер“ премиерот напиша:

Дојдете заедно да го одбележиме Денот на независноста – 8 Септември, под мотото „Боите на независноста“, во Градскиот парк. Предвидена е богата културно-уметничка и забавна програма, а ќе бидат поставени и повеќе штандови, со традиционална храна од сите краеви на нашата земја.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.