74 адвокати преку заедничко писмо бараат одложување на сите рочишта во Кривичниот суд поради состојбата со корона вирусот.

Тие сметаат дека Кривичниот суд врши директна повреда на мерките за спречување на ширењето на коронавирусот во Скопје иако здравјето треба да биде приоритет.

Во моментот не постојат услови за организирање на главна расправа кои
овозможуваат да се избегне директниот ризик врз правото на живот на бранителите,
осомничените и вработените во Судот, ценејќи ги нивната возраст и здравствена
состојба-се наведува во дел од писмото.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.