45,74 отсто од гласачите излегле на гласање до 10 часот, стои во податоците кои ги објави Државната изборна комисија. Според статистиката своето право на глас досега го оствариле 829,927 гласачи

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.