ДИК објави дека од 91% од пристигнатите податоци до 17 часот гласале 34,52%  од запишаните избрачи или 568.110 гласачи. Најголем одѕив има во Крива Паланка.

Над 50% излезност има во следниве општини:

Крива Паланка 57,82%

Новаци 53%

Демир Капија 52%

Ранковце 52%

Демир Хисар 51%

Вевчани 50%

Прилеп 50%

Крушево 50%

Кратово 50%

 

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.