Денеска беа направени 2617 тестирања а 594 се позтивни на корона. Тоа значи дека позитивни се 22 проценти од тестираните.

Со денешната статистика, вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 23 201, бројката на оздравени пациенти е 17 111, на починати е 824, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 5 266.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.