Македонија ќе испрати два авиона у екипаж за гаснење на пожарите во Русија. Ова е вест на МИА од 13 август 2010 година. Се уште стои на сајтот на Агенцијата за водухопловство на Македонија.

Тогашната Влада предводена од Никола Груевски донела одлука да испрати два авиони и екипаж за гасење пожари во Русија.

Единасет години подоцна Македонија гаси пожари со лопати, со ФАП од пред 70 години и чека помош од соседните земји, од каде прва притрча Србија чиј министер Вулин вчера можеше да се чувствува супериорно над бедотијата на Спасовски, предавајќи ја српската помош.

Жена изгоре во пожарот во Старо Нагоричане – Република (republika.mk)

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.