Вкупно 18 деца до девет години се заболени од Ковид-19 во Македонија. Сите имаат лесна клиничка слика и засега добро го поминуваат вирусот, изјави денеска епидемиологот Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје.

Во моментов во Македонија има 570 заболени од Ковид-19 од кои 21 починаа.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.