Оваа година во Прилеп најмногу среќа имаше малиот Марко Ристески. Тој е ученик, има 13 години и рече дека многу сакал да учествува во оваа традиција и годинава му се исполнила желбата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.