Имам информација дека околу 10.000 македонски државјани заминале да се вакцинираат во Србија, рече министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција по пристигнувањето на новата донација руски вакцини „Спутник В“ од Србија-рече министерот за здравство Венко Филипче.

Заев пак се пофали дека денеска пристигнаа 20.000 вакцини „Спутник В“, донација од Србија. Со ова обезбеден е континуитет на процесот на вакцинација со можност за проширување на групите кои ќе бидат опфатени со имунизацијата.

 

Голема благодарност до Република Србија, до претседателот Вучиќ и премиерката Брнабиќ за оваа втора донација од вкупно 40.000 вакцини-рече Заев.
Со овие бројки Вучиќ има вакцинирано убедливо повеќе македонски граѓани од владата на Заев.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.