Јавното претпријатие Национална радиодифузија-Скопје потрошиле 1.315.500 евра за набавка на новогодишни пакетчиња. Во услови на економска криза, претпријатието портошило енормна сума покажуваат податоците за извршени јавни набавки.

 

На социјалните мрежи ова предизвика бројни негодувања поради фактот што секојдневно се апелира засобирање сретства за деца од сиромашни семејства кои немаат основни сретства за живот, за лекување, училишен прибор или облека…

Милион и триста илјади евра… За пакетчиња. И така, дојде дедо мраз кај некои гадови од власт, за другите деца ќе собираме донации. Крв ви ебем…, напиша Божидар Божиновски на својот фејсбук профил, споделувајќи бројки од јавни набавки.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.