Доколку утре се одржат претседателски избори, 15% повеќе Македонци би го заокружиле бројот пред името на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски одошто би се одлучиле за консензуалниот предлот на СДСМ и ДУИ – Зоран Заев.

Новата анкета на телевизија Телма и МЦМС за претседателските избори напролет покажува дека и натаму лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ужива најголема доверба кај Македонците.

Во овој момент, според анкетата 11.9% Македонците би гласале за Мицкоски, што е за повеќе од 15 проценти разлика во однос на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кој има рејтинг од 10.2%, што претставува континуиран раст на рејтингот на Мицкоски од доаѓањето на претседателската функција на партијата.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.