Никица Корубин, пратеник од редовите на ЛДП, објави дека од утре, понеделеник 17.12.2108 година, ќе продолжи да делува во Собрание на РМ како независен пратеник.

Таа објави дека во иднина ќе делува како фракција во самата партија чиј член е, во ЛДП.

-Утре ќе го известам Претседателот на Собранието на Република Македонија за одлуката. Во рамките на ЛДП ќе делувам како фракција. Ако сакаме демократија во општеството, мора да имаме демократија во политичката партија. Лошите пракси во политичката партија се рефлектираат во државата и општеството. Затоа мора да се спротиставиме на секое нарушување на принципите на делување по правила и стандарди, бидејќи политиката не е за личниот, туку за општиот интерес. Од секого од нас зависи, само доколку ја разбереме моќта на позицијата која ја имаме“-пишува Корубин.

извор: Ако.мкRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.