На јубилејното 60-то издание на манифестацијата „Кристално лира 2022“ на кој Сојузот на музичко-балетски уметници од Бугарија беше доделена наградата „Златна лира“ за највисоки достигнувања во областа на музиката и танцот.

Оваа година наградата „Златна лира“ ја доби проф. д-р Љупчо Коскаров, по повод неговиот јубилеј 35 години уметничка, педагошка и творечка дејност.

Проф. д-р Љупчо Коскаров е еден од најистакнатите трубачи во земјата, и промотор на македонската музика и култура низ светот.

Ова е уште една потврда дека уметноста е најголемиот мост за поврзување на народите и најдобриот начин за изразување на почит, взаемност и пријателство.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.