Македонската асоцијација на издавачи за автор на годината, го прогласи авторот на наградуваниот роман „Скриени желби, немирни патувања” – Владимир Јанковски.

Романот се закити со наградата роман на годината „Славко Јаневски” за 2020, а воедно и кандидат за наградата „Балканика” во 2020 и кандидат за наградата за литература на Европската унија за 2022.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.