Министерството за култура на 13 декември (четврток) од 10 часот во Кинотеката на Македонија ја организира втората јавна дебата во врска со текстот на Предлог-законот за остварување на јавниот интерес во културата.

-Ги покануваме сите заинтересирани субјекти од институционалната и од вонинституционалната сфера во културата да учествуваат и да дадат свој придонес во оваа фаза на изготвување на законот, во чиј Предлог-текст се вклучени дел од забелешките и предлозите што беа добиени по одржувањето на првата јавна расправа, во јуни 2018 година, велат од Министерство за култура.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.