Во Културно-информативниот центар во Скопје, вечерва со почеток во 19 часот, ќе биде врачена престижната книжевна награда „Роман на годината“ за 2018 што ја доделува Фондацијата „Славко Јаневски“.

Добитник е романот „Некој бил тука“ од Николина Андова- Шопова, во издание на Темплум. Вака одлучи жири-комисијата за доделување на наградата во состав: Фросина Пармаковска (претседател), Богомил Ѓузел, Александар Прокопиев, Елизабета Баковска и Катерина Богоева.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.