Пред платото на МКЦ на 18 август (среда) од 20:30 часот ќе се одржи настан за доделување на реномираната книжевна награда „Роман на годината“.

За изминатата 2020 година добитник е Владимир Јанковски за романот „Скриени желби, немирни патувања“. Романот е во издание на издавачката куќа „Антолог“, а наградата ја доделува Фондацијата „Славко Јаневски“.

На доделувањето е најавена и музичка придружба од Гоце Стевковски бенд.

Организаторот потенцира дека настанот ќе се одржи со со примена на сите протоколи за заштита од КОВИД-19.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.