Мерките за справување со Ковид-19 пандемијата го измени целокупниот начин на живот и најголем дел од активностите на граѓаните се реализираат во домашни услови.

Иако кинотеката во летниот период не функционира ние сме спремни. Размислуваме и за летно кино, минатата година имавме и успешна проба токму со летно кино. Размислуваме и за drive in кино. Може да се обидеме за една летна варијанта. Сето ова претпоставува многу работа, но кога се работи за летното кино сето тоа ќе вреди. Многу планови ни се нарушија со Ковид-19, вели директорот на Кинотеката на Северна Македонија, Владимир Ангелов во „Утрински брифинг“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.