Викендов во Струга, во рамките на „ДримОн“ фестивалот беше поставена изложбата“Раздримување”. Станува збор за инсталација која е заеднички проект на петмина визуелни уметници и учесници, Филип Велковски, Сали Ертунч, Милко Нестороски, Викторија Попоска и Горан Ристовски, кои беа предводени од темата „Естетското и етичкото во ангажирната уметност“.

Езерото кое е препознаено и заштитено од УНЕСКО со последниот извештај доби поразувачки резултати и закана да биде ставено на листата на загрозени природни наследства, доколку во најскоро време не се преземат мерки и одговорности за негова заштита.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.