Годишната изложба на Друштвото на ликовни уметници (ДЛУМ) ќе се отвори вечерва во 19 часот во Мала станица. На отворањето ќе може да присуствува ограничен број посетители, а изложбата ќе може да се види до 30 октомври.

На изложбата учествуваат 57 автори, членови на ДЛУМ, кои се претставуваат во категориите сликарство, скулптура, графика и нови медиуми. Наградата за сликарство ја доби Мирослава Микица Трујкановиќ за делото „Молитвеник за сите“, наградата за скулптура Слободан Милошески за „Запознавајќи се себеси“, а наградата за нови медиуми ѝ припадна на Ана Ивановска за делото „Без здив“.

Годишната изложба на ДЛУМ се одржува од 1945 година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.