Песни од најдобрите музички поп легенди во целосно нови симфониски аранжмани, ќе бидат дел од програмата на утрешниот гала концерт по повод празникот Василица, со кој Националната опера и балет (НОБ) ќе ја почне сезоната 2020.

Концертот ќе има две изведби, на 12 и 13 јануари, од 20 часот.

На традиционалниот концерт, насловен „Легенди” („Legends”), ќе настапат солисти, оркестарот и хорот на НОБ под диригентство на Бисера Чадловска.

Националната опера и балет, како што стои во објавата на нејзината фејсбук страница, најавува вистинско и незаборавно уживање за публиката.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.