Утре почнува четвртиот по ред Фестивал на нов европски филм – Beach Film Festival, во Охрид, кој ќе трае до 25 јули.

Филмските вљубеници ќе може да ги гледаат проекциите на плажата Горица 3, на бродот Армада и во Музејско-културниот центар Лапидариум.

Како што информираат организаторите влезот е бесплатен, ама ќе важи правилото прв дојден-прв услужен.

На репертоарот се филмови кои патуваат директно од филмските фестивали во Кан, Венеција, Санденс, Берлинале.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.