Триптих за Македонија“ од Раде Силјан е преведен на англиски јазик. Во издание на „Матица македонска“ од Скопје, излезе од печат на англиски јазик поетската книга „Триптих за Македонија“ од Раде Силјан. Препевот е на Драги Михајловски, а јазичната редакција и стилизацијата на стиховите ја изврши Бредли Досон, познат книжевник и универзитетски професор од Австралија. Изданието е илустрирано со цртежи од академскиот сликар Павле Кузмановски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.