Биљана Драгиќевиќ Пројковска за улогата на Кармен ја доби наградата за најдобра актерка на фестивалот „Македонско културно лето“ во Пустец, Р.Албанија.

Дејан Пројковски ја доби наградата за најдобра режија на монодрамата “Кармен” која воедно е

прогласена и за најдобра претстава на Фестивалот.

 

На 15-то издание на фестивалот „Македонско културно лето“ што се одржа од 1 до 5 јули пред

многубројна публика од целиот регион на Пустец настапија неколку македонски професионални театри и хорот Св.Злата Мегленска.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.