Матица македонска во периодот од 10 јуни до 20 август ја организира традиционалната акција „Со книга на плажа“.

Љубителите на книгата и членовите на Клубот Матица и Матица ексклузив ќе имаат убава можност од богатата колекција на изданија да ги збогатат своите библиотеки по исклучително достапни цени.

Во годината кога оваа издавачка куќа го прославува својот триесетгодишен јубилеј од основањето, главен акцент е ставен на книгите од македонските автори, како и на најновите бестелери од светски познати автори.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.