По повод стогодишнина од раѓањето на Аленка Герлович (1919—2010) на 1 април 2019, со почеток во 18 часот, во Национална галерија, Мала станица ќе биде отворена изложбата „Аленка Герлович-Македонија (1953-1957)“.

Со тематската изложба на Аленка Герлович се претставуваат избрани дела што сликарката ги создала помеѓу годините 1953 и 1957 во Скопје, а пред сѐ во Охрид и Струга. Помеѓу нив се многу мотиви на фигури на жени во носии, мажи и деца од македонските села и циганските четврти. Чести се мотивите на животни што ги цртала на панаѓурите за животни и на пазарите, а ја влечел и македонскиот пејзаж што секогаш одново и одново го претставувала на цртеж.

 

Покрај Треска се белееше ред тополи со сребрено-бели стебла на вечерното сонце. До нив мирно стоеше бел коњ. Долго го цртав. Беше неподвижен на вечерното сонце. Белината на девојченцето на прозорецот, на жените во Кучевиште, на тополите и на белиот коњ, тоа е истиот дел на Македонија. Тоа е нешто чисто и поетично, без егзотика…“, ќе рече Аленка Герлович.

 

Изложбата од збирката на депото на Посавскиот музеј во Брежице претставува мал дел од донацијата на Аленка Герлович, врзана за цртежите што како љубопитна патничка, истражувачка и уметничка ги бележела по цела Македонија. Во својата книга „Деланки од мојот живот“ сликарката Аленка Герлович запишала дека ликовните посети во Македонија каде што во шеесетите години ги поминала сите лета бил обиколница во нејзиниот развој како пејзажна сликарка. За нејзината подоцнежна работа било поважно доживувањето на монументалноста и голотијата на македонската покраина. Меѓутоа, тогаш ја привлекло богатството од мотиви на фигури, затоа по цели денови цртала луѓе и животни на „пазарите“, по селата и во „циганските маала“.

Изложбата ќе ја претстави Ожи Лорбер, кустос во музејот, Посавски музеј Брежице, а поздравни говори ќе имаат Проф. д-р Милан Јазбец, амбасадор на Република Словенија во Р. Македонија и Иван Молан, градоначалник на Општина Брежице.

Изложбата ќе биде поставена во Мала станица до 15 април 2019.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.