Националната установа Театар Комедија започна да снима документарен филм за големата актерка Анче Џамбазова. Од театарот велат дека овој филм ќе биде под режисерската палка на Миле Гроздановски, а сценариото го изработи Гоце Трајковски.

Во филмот ќе бидат прикажани разни аспекти од животот и кариерата на големата актерка Анче Џамбазова, а премиерата на документарецот ќе биде во рамките на Фестивалот ,,Гола Месечина”, односно на последната вечер од фестивалот (9 септември). Инаку, Фестивалот е под покровителство на Општина Аеродром и градоначалникот Златко Марин, а ќе се одржи од 2 до 9 септември годинава.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.