Во годишниот план на министерството за култура за Националниот ансамбл “Танец” предвидени се 150.000 денари а за Националниот ансамбл за албански ора и песни 800.000 денари.

Во планот нема објаснување зошто главниот амбасадор на македонскиот фолклор во светот добил 5 пати помалку средства од државата од ансамблот на албанската култура и фолклор.

Парите за двете институции се даваат за трошоци за кореографија и други потреби на проектите но нејасно е зошто албанските проекти се толку поскапи од тие на Танец.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.