На македонскиот штанд се одржаа средби со професионалци од филмската дејност заинтересирани за работата и активностите на Агенцијата за филм како и за остварување соработки со македонски продуценти. Се одржа и состанок со консултанти за изработка на стратегија на правото на поврат.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.