Советник на министерот за култура Асаф Адеми вели дека распределбата на парите за проекти во културата не може да биде совршена кога за нив одлучуваат луѓе.

Актерот Висар Вишка, кој сега е специјален советник на Адеми тврди дека комисиите биле целосно слободни при изборот на проекти.

Некои уште сакаат диктатура каде што еден центар, еден грст луѓе врзани ко црева меѓусебно одлучуваат за судбините на сите уметници во МК. Комисиите беа само про форма. Никогаш не може да биде совршено кога е човечки фактор. Но сега комисиите имаа тотална слобода на одлучување. И се разбира ваше право е да се пожалите на нивната одлука. Со аргументи. Силата на аргументите а не аргументот на силата, вели Вишка.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.