По објавувањето на веста во медиумите дека УНЕСКО препорачува Охрид да се стави на листата на загрозено светско наследство Софија Куновска ги прозва одговорните:

Роберт, Цветанка и останати, Не ви е ли cpaм да одите утре повторно на работа после ова? Ова не е само за cpaмота и за ocтавка. Ова е и за kpивична приjaва. Злocторство. Cpaм да ви е и apaм, пишува поранешната пратеничка од редовите на СДСМ, Софија Куновска.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.