Пет ѕвездички: „Симон Трпчески, магионичар на пијано во Радио Франс“ – е насловот на воодушевувачката критика од неделниот рецитал на македонскиот пијанист во Париз, објавена од престижниот сајт за класична музика „Бахтрак“ и потпишана од легендарниот критичар Ален Ломпеш, кој меѓу другото пишувал и за „Фигаро“.

Инаку, рециталот подоцна беше емитуван и на програмата на „.Франс мјузик“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.