Уметничките дела кои се под истрага вклучуваат слики од Клод Моне, Винсент Ван Гог и Пол Гоген, јавува Би-Би-Си.

Долго време има сомнежи за потеклото на парчето во колекцијата на Емил Бурле, именувана по трговецот со оружје кој своето богатство го заработил за време на Втората светска војна правејќи и продавајќи им оружје на нацистите.

Одлуката за отстранување на сликите следи по објавувањето на новите упатства насочени кон враќање на уметничките дела на семејствата од кои се украдени.

Одборот на Фондацијата за колекција на Емил Бурле во соопштение наведе дека е „посветен на барање фер решение за овие дела со законските наследници на поранешните сопственици“.

Фондацијата истакна дека шестото дело од колекцијата, La Sultane од Едуар Мане, ќе се разгледува посебно и дека овие упатства не важат за оваа слика.

Се додава дека фондацијата е подготвена да понуди финансиска сума на имотот на првичниот сопственик на таа слика, Макс Силберберг, еврејски индустријалец од Германија, чија колекција нацистите ја продале на принудни аукции.

Се верува дека е убиен во нацистичкиот концентрационен логор Аушвиц, а се дебатира дали бил принуден да го продаде делото на Мане или тоа го направил од лични причини.

Повеќе од 20 земји, вклучително и Швајцарија, ги прифатија упатствата на Стејт департментот за делата украдени од нацистите претходно оваа година.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.