Во берлинската Државна опера „шоуто мора да продолжи“ без оглед на строгите мерки против новиот коронавирус.
Директорот на оперската куќа, Матијас Шулц изјави дека „Кармен“ денеска ќе се одигра како што е планирано, но без публика. Наместо тоа, претставата бесплатно ќе се пренесува преку видео.

Истото се планира и за операта на Моцарт – Идоменео, на 22 март.

И познатата Берлинска филхармонија разгледува да почне со видеопреноси за своите концерти.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.