Краткиот филм „Северен пол“ на Марија Апчевска денеска ќе биде прикажан во Центарот за култура во Битола со почеток во 18:00 часот во рамки на Меѓународен фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“.

Филмот е во продукција на „Кино око“ и е првиот македонски краток филм кој бил во трка за Златна палма на Канскиот фестивал.

По „Бардо“ (2012) и „Амби“ (2017), ова е трет краток филм на Апчевска.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.