Поддршка за Ламбе Алабаковски „што го стори тоа што сите ние го посакувавме, а никој не се осмели да го направи“, објави на својот фејсбук профил академскиот сликар Сергеј Андреевски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.