Ние добивме леб од 33 денари, а министри со плата од 1.800 евра со која ќе можат да си купат што сакаат“ истакнаа вработените во Министерството за култура кои шести ден протестираат пред Владата и бараат покачување на плата.

Втора недела се на протести, но никој од надлежните не сака да ги прими на разговор.

Министерот за финансии ќе обезбеди за нив повисоки плати и без протести. Зашто нели тие тоа го заслужуваат. Секојдневно сме сведоци на покачувања во другите сектори, освен секторот култура кој останува на маргините, истакнаа од синдикатот.

Целиот текст на А1.он.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.