„Среќна нова ‘49“, „ДАЕ“, „Тетовирање“, „Џипси меџик“ и филмови од браќата Манаки се дел од филмските наслови кои Кинотека им ги предлага на граѓаните да ги погледнат за време на изолацијата поради коронавирусот.

Оттаму споделија дел од онлајн архивата со домашни филмови.

Поддржете ги здравствените работници во борбата против вирусот КОВИД -19. Седете дома и гледајте македонски филмови, стои во известувањето од Кинотека.

Филмовите може да се погледнат на следниов линк.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.