Свеченото отворање на возобновената работилница на филигранот и Музеј на Вангел Деребан во Охрид ќе се случи утре на местото на работилницата на Деребан во охридската чаршија.

На настанот ќе присуствуваат видни гости од дипломатскиот кор, владини претставници и уметници.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.