Владата на денешната 34-та седница донесе Уредбата за финансиска поддршка на самостојните уметници за време на вонредна состојба.

Со Уредбата, како што информираат од владината прес-служба, се уредува финансиската поддршка на самостојните уметници за месеците април и мај 2020 година во месечен износ од 14.500,00 денари.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.