Писателот Салман Ружди го загуби видот на едното око и мобилноста на едната рака откако беше брутално избоден додека држеше предавање во Њујорк, откри неговиот агент.

75-годишникот, најпознат по неговиот роман „Сатански стихови“ кој поттикна фатва за негова смрт од врховниот водач на Иран, беше избоден неколку пати додека излегуваше на сцената за да одржи говор за уметничката слобода во Институтот Чаутауква на 12 август.

Ружди мораше да биде подложен на итна операција откако се здоби со убодни рани во вратот и стомакот, убодни рани на десното око и градниот кош и рани на десната бутина.

Во тоа време не беше јасно дали Ружди ќе го преживее нападот, а неговиот обвинет напаѓач Хади Матар (24) во интервју во затворот рече дека е „изненаден“ што авторот преживеал.

Човекот обвинет за прободување на Ружди се изјасни за невин по обвиненијата за обид за убиство и напад од втор степен кога се појави пред судот на 18 август.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.