Овој месец Тејт Модерн отвора голема ретроспективна изложба со делата на Енди Ворхол.
Преку повеќе од 100 дела од целата негова кариера се отвора нова перспектива за легендарниот американски уметник.

Славните поп-слики на Мерилин Монро, шише Кока-Кола и лименки супа од Кембел ќе бидат изложени заедно со дела што досега не биле видени во Велика Британија.

Ретроспективата илустрира како Волхол смислил, каква уметност може да биде за време на културната трансформација, истакнувајќи теми како што се желбата, идентитетот и верувањето.

За прв пат по 30 години, ќе бидат изложени дела од неговите серии „Дами и господа“ – портрети змеј кралици и транс жени, а уметнички дела како што е неговото лебдечко парче „Сребрени облаци“ и други.

Изложбата е отворена за јавноста во музејот во Лондон од 12 март до 6 септември.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.